معرفی رشته  مهندسی مکانیک

مهر ۱۲, ۱۳۹۶
| | |
اشتراک گذاری:

معرفی رشته  مهندسی مکانیک:

مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه ها و ماشینها سروکار دارد. تهیه و ساخت دستگاه‌هایی که انرژی‌های مختلف نظیر انرژی خورشید، انرژی هسته‌ای و انرژی شیمیایی را به کار می‌گیرند نیز در حوزه این شاخه از دانش است.

مهندسی مکانیک، اصول اساسی نیرو – انرژی – حرکت و گرما را به کار برده و به طراحی و ساخت سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرآیندهای گرمایی می پردازد.

مهندسان مکانیک، گستره وسیعی از دستگاه‌ها، فرآورده‌ها و فرآیندها را تولید می‌کنند که از آن جمله می‌توان به موتورها و سیستمهای کنترل، نیروگاههای الکتریکی، دستگاههای پزشکی، چرخ دنده ها ، فناوری لیزر، طراحی به کمک رایانه ، مهندسی به کمک رایانه و تولید به کمک رایانه ، خودکارسازی و رباتیک ، دستگاه‌های تهویه مطبوع و تجهیزات کارخانه‌ها اشاره کرد.

در ادامه گرایشهای رشته ی مکانیک را تعریف خواهیم کرد:

گرایش ساخت و تولید

گرایش ساخت و تولید به زمینه های کاربردی مهندسی مکانیک می پردازد و مهندس این گرایش در زمینه شکل دادن فلزات، طراحی و قالب ها و ساخت قطعه های گوناگون فعالیت می کند

گرایش حرارت و سیالات

گرایش حرارت و سیالات به فیزیک حرارت و مکانیک سیالات می‌پردازد و وظیفه‌اش تحلیل و طراحی سیستم‌ها از دیدگاه حرارتی و سیالاتی است .

گرایش طراحی جامدات

گرایش طراحی جامدات به بررسی انواع نیروها، حرکتها و تاثیر آنها بر اجزاء مختلف ماشین می‌پردازد. در واقع مهندس طراحی جامدات با توجه به نیازهای جامعه ، دستگاهها و ماشین‌های مختلف را طراحی می‌کند.

                                                                      کار مهندس مکانیک
مهندس مکانیک، اصول اساسی نیرو، انرژی، حرکت و گرما را می‌آموزد و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرایندهای گرمایی را طراحی کرده و می‌سازد. مهندس مکانیک گستره وسیعی از دستگاه‌ها، فرآورده‌ها و فرایندها را تولید می‌کند؛ از قالب ساخت سوزن ته‌گرد تا مدل‌سازی حرکت ماهواره‌ها در فضای خارج از جو، موتورها و سیستم‌های کنترل خودرو و هواپیما، نیروگاه‌های الکتریکی، دستگاه‌های پزشکی و اجزا و قطعه‌های گوناگون و….

 

در: معرفی دانشگاه فردوسی و رشته های آن, یادداشت
مقالات مرتبط

گزارش دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی مشهد – قسمت دوم

آذر ۲۳, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی،با حضور ۲۲ شرکت و با درخواست ۹۲ جایگاه شغلی برای استخدام برگزار شد....

ادامه مطلب ...

گزارش دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی مشهد – قسمت اول

آذر ۲۲, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی، بزرگترین رویداد استخدامی شرق کشور توسط انجمن توسعه مهارت های شغلی دانشگاه فردوسی...

ادامه مطلب ...

چگونه برای انتخاب شغل برنامه ریزی کنید ؟

آذر ۱۵, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

چگونه برای انتخاب شغل برنامه ریزی کنید ؟ وقتی درمورد برنامه ریزی شغلی فکر می کنید، چه چیز...

ادامه مطلب ...
jobfair