معرفی مجموعه مدیریت

مهر ۱۰, ۱۳۹۶
| | |
اشتراک گذاری:

معرفی رشته مدیریت :

کسب و کارهای کوچک در اغلب کشورهای پیشرفته از اهمیت بسزایی برخوردارند زیرا به سادگی تشکیل شده ، قابلیت انعطاف زیادی دارند و به راحتی خود را با محیط و شرایط تطبیق می دهند و هزینه ایجاد و نگهداری زیادی هم ندارند.

در کشور ما نیز چند دانشگاه  اقدام به ارائه دروس مرتبط در قالب رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک نموده اند.

دانش آموختگان این رشته با توجه به آشنایی با بخش های مختلف یک کسب و کار کوچک از جمله مسایل مالی، بازاریابی ، زنجیره تأمین ، مدیریت بنگاه و … از پتانسیل مناسبی برای تأسیس شرکت یا در اختیار گرفتن مدیریت آن برخوردارند.

با توجه به تحولات بازار کسب و کار و رویکردهای جدید در این حوزه، این رشته از افق مناسبی برخوردار است.

گرایشهای مجموعه مدیریت:

  • مدیریت بازرگانی
  • مدیریت دولتی
  • مدیریت صنعتی
  • مدیریت مالی
  • مدیریت فناوری اطلاعات
  • مدیریت تکنولوژی
  • کارآفرینی
  • مدیریت منابع انسانی


گرایش مدیریت صنعتی
:

صنعت هر کشور بدون شک از جمله مهمترین ارکان توسعه پایدار در عرصه های مختلف آن کشور محسوب می شود. مدیریت صحیح و بهینه این بخش تأثیرات مثبت و شایان توجهی در رشد و ارتقای جامعه و سطح زندگی مردم خواهد داشت.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته مدیریت صنعتی ضمن آشنا شدن با مفاهیمی همچون سازمان، منابع انسانی، کاربردهای ریاضی در مدیریت، مباحث کیفیت، حسابداری و حسابداری صنعتی و بحث های کمی مدیریت ، آمادگی علمی لازم را برای ورود به این حوزه از کسب و کار پیدا می کنند و در صورت انتخاب شغل مناسب و رشد و پیشرفت در شغل خود می توانند پس از کسب تجربه، مسئولیت بخشی از خط تولید یک کارخانه ، مدیریت یک پروژه صنعتی و یا یک شرکت تولیدی را بر عهده بگیرند.

این رشته در بسیاری از دانشگاه های کشور ارائه می گردد و نیاز به متخصصان این رشته متناسب با پیشرفت صنعتی کشور روز به روز افزایش می یابد.

اگرچه این رشته شباهت هایی با مهندسی صنایع – گرایش تولید، دارد اما توجه آن بیشتر به ارتباط صنعت با نیروی انسانی و ابعاد مالی و رفتاری صنایع است در حالی که مهندسی صنایع به ابعاد فنی و تکنیکی صنایع می پردازد

گرایش مدیریت بازرگانی:

شاید شما هم با این گفته موافق باشید که در میان رشته های مدیریت، رشته مدیریت بازرگانی جایگاه ممتاز و منحصر به فردی را به خود اختصاص داده است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نیز مدیریت بازرگانی یکی از جذاب ترین و در عین حال کاربردی ترین رشته های امروز جامعه است چرا که  بیشتر سازمانهای تجاری ، صنعتی و خدماتی به دنبال کسب سود هستند و در نتیجه از یک جهت موسسه بازرگانی محسوب می‌شوند.

رشته های مدیریت از جمله مدیریت بازرگانی را عموما به اقیانوس وسیعی تشبیه می کنند که دارای یک سانتیمتر عمق است و این تشبیه به این معنا است که دانشجویان در این رشته در طول یک دوره ۴ ساله کارشناسی با مباحث و مفاهیم بسیار وسیعی از اقتصاد گرفته تا حسابداری و از منابع انسانی گرفته تا بازارهای پولی و مالی بین المللی آشنا می شوند ولی در هیچ یک از آنها به صورت تخصصی و عمیق وارد نشده و پس از آشنایی مختصری با تئوری ها و مفاهیم اصلی مربوطه از کنار آن عبور کرده و درس جدید دیگری را شروع می کنند.

در کشور ما تا چند سال پیش، گرایش مدیریت بازرگانی دربرگیرنده گرایش‌های مختلف این رشته مانند مدیریت صنعتی ، مدیریت بیمه و مدیریت جهانگردی و مدیریت بازرگانی بود. اما امروزه با پیشرفت علم مدیریت و تخصصی‌تر شدن این رشته ، مدیریت بازرگانی کاربرد تخصصی تر و محدودتری پیدا کرده است.

امروزه مدیریت بازرگانی برای آنهایی که به دنبال ایجاد کسب و کار جدید می باشند، برای آنهایی که علاقه مند به وارد شدن به تجارت و یا سرمایه گذاری می باشند و یا برای آنهایی که رویای به دست گرفتن پست های مدیریتی را در سر می پرورانند، رشته بسیار جذاب و مورد پسندی است.

 

گرایش مدیریت دولتی:

برای آن دسته از دانش آموزانی که رویای تصدی مقام های ارشد سیاسی و دولتی را در ذهن دارند، اخبار سیاسی کشور را پیگری می کنند و علاقه مند به مباحث اقتصاد کلان و برنامه ریزی استراتژیک می باشند، رشته مدیریت دولتی جذاب و دل انگیز است.

اما متأسفانه آینده شغلی این رشته به جذابیت عنوان آن نیست چرا که تصدی ها در اغلب کشورها بر اساس دانش و تخصص افراد نیست و عموما به تجربه کار سیاسی و فعالیت های حزبی آنها و سایر عوامل فرعی برمی گردد.

به هر حال دانشجویان در طول ۴ سال دوره کارشناسی با مفاهیم مختلفی از جمله بودجه ریزی و حسابداری دولتی تا نظام های اداری و خط مشی گذاری آشنا می شوند تا در صورت تصدی مسئولیت دولتی در آینده ، بتوانند تصمیمات بهتر و علمی تری اتخاذ نمایند.

 

گرایش مدیریت مالی:

رشته مدیریت مالی همانطور که از نامش پیداست به معنای استفاده مؤثر از منابع مالی برای نیل به اهداف مشخص است. به عبارت دیگر مدیریت مالی یعنی اداره امور مالی یک سازمان (خانواده، مؤسسه، کشور) از طریق مدیریت درآمدها و هزینه ها.

بنابراین چنانچه شما هم اداره دخل و خرج زندگی خود را به دست گرفته و از پس مدیریت درآمدها و هزینه های تان برمی آیید، در حقیقت یک مدیرمالی هستید.

اما شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که تفاوت این رشته با حسابداری در چیست؟ پاسخ این است که حسابداری دیدگاهی وقایع نگارانه و تاریخی دارد و هدف آن ثبت رخدادهای گذشته است اما مدیریت مالی با اهمیت دادن به تصمیم گیری و ایجاد ارزش، روی آینده متمرکز می شود (الان کجا هستیم و به کجا باید برویم؟)

 

در: معرفی دانشگاه فردوسی و رشته های آن, یادداشت
مقالات مرتبط

گزارش دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی مشهد – قسمت دوم

آذر ۲۳, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی،با حضور ۲۲ شرکت و با درخواست ۹۲ جایگاه شغلی برای استخدام برگزار شد....

ادامه مطلب ...

گزارش دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی مشهد – قسمت اول

آذر ۲۲, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

دومین نمایشگاه کار دانشگاه فردوسی، بزرگترین رویداد استخدامی شرق کشور توسط انجمن توسعه مهارت های شغلی دانشگاه فردوسی...

ادامه مطلب ...

چگونه برای انتخاب شغل برنامه ریزی کنید ؟

آذر ۱۵, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

چگونه برای انتخاب شغل برنامه ریزی کنید ؟ وقتی درمورد برنامه ریزی شغلی فکر می کنید، چه چیز...

ادامه مطلب ...
jobfair