چه مشاغلی در صنایع غذایی وجود دارد ؟

دی ۱۸, ۱۳۹۶
| | |
اشتراک گذاری:

صنایع غذایى به ‏مجموعه ای از واحد های صنعتی مرتبطی اطلاق مى‏شود که در حوزه ارتقاء کیفیت شیمیایى ، فیزیکى و بیولوژیکى محصولات خوراکی اعم از گیاهى و دامى را از لحظه ی دریافت مواد اولیه تا تولید محصول و توزیع محصول مورد توجه قرار می دهد.

حیطه رشته مورد استفاده صنعت غذا، بسیار گسترده بوده است و به جرات می توان گفت بیشتر رشته های دانشگاهی به نوعی با این صنعت در ارتباط هستند . اما بسیاری از ما از این موضوع غافل بوده و توجه لازم را به آن نکرده ایم ، بنابراین لازم دانستیم که به معرفی و بررسی برخی رشته های دانشگاهی مرتبط با این صنعت کاری بپردازیم .

رشته صنایع غذایی به عنوان رشته مادر در این صنهعت شناخته شده است .اغلب مشاغل تخصصی این صنعت نه تنها به مهارت کافی و دانش به روز دنیا نیاز دارد، بلکه اخذ مدرک دانشگاهی معتبر با عنوان صنایع غذایی نیز ضرورت دارد. همین امر، این بخش از کار را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته بسیار جذاب کرده است و اغلب این افراد با عناوینی همچون مسئول فنی، مدیر کنترل کیفیت، مدیر تولید و کارکنان بخش تحقیق و توسعه شناخته می شوند . به عنوان مثال جالب است بدانید رشته ایدر مقطع کارشناسی ارشد با عنوان بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی وجود دارد که گروه های صنایع غذایی و پزشکی می توانند در این شاخه به ادامه تحصیل بپردازند ،فارغ التحصیلان این رشته در بخش کنترل کیفیت و آزمایشگاه می توانند فعالیت کنند.

به را افتادن چرخ های یک کارخانه صنایع غذایی ،مانند هر کارخانه دیگری نیازمند گروه های تیمی با تخصص مختلف است تا بتوانند در فضای رقابتی بازار امروزی تولید به تولید محصولات با کیفیت بپردازند و به اهداف کسب و کار و رضایت مندی مشتریان دست یابند .

از جمله این تخصص ها می توان به رشته های فنی و مهندسی مانند مکانیک ، صنایع و برق اشاره کرد که هریک از این رشته ها به فراخور تخص های که دارند در قسمت های مربوطه به خود فعالیت می کنند . همچنین در رشته های علوم اداری می توان به بازرگانی ،حسابداری و منابع انسانی اشاره کرد . با توجه به شدت رقابت شرکت ها در فضای مجازی و اینترنت فرصت مناسبی برای علاقمندان صنعت غذا در رشته های IT فراهم آورده است .

در: نشریه مسیر شغل ها
مقالات مرتبط

تنظیم برترین اهداف با دانش

دی ۲۲, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

هرفردی در زندگی خود اهداف متفاوت و زیادی را در ذهن می پروراند. نکته مهم آن است که...

ادامه مطلب ...

ذهن ما تصویری از دنیای ما

دی ۲۰, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

امروز به ذهن، نوع نگاه و اندیشه های خود به زندگی بیندیشید. تنها چیزی که به شدت بر...

ادامه مطلب ...

علوم شناختی و اشتغال

دی ۱۸, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

علوم شناختی (Cognitive  Science ) و علوم اعصاب (Neuroscience) حوزه های جدیدی از دانش هستند که به صورت...

ادامه مطلب ...
jobfair