ذهن ما تصویری از دنیای ما

دی ۲۰, ۱۳۹۶
| | |
اشتراک گذاری:

امروز به ذهن، نوع نگاه و اندیشه های خود به زندگی بیندیشید. تنها چیزی که به شدت بر شما و زندگی تان تاثیر می گذارد مغز و دستورات آن است. ما می خواهیم نقشِ نگرش شما به زندگی و تاثیرات ذهن را مورد مطالعه قرار دهیم.
تصور کنید همان طور که در حال مطالعه این مطلب هستید، جسمی کوچک بر روی دستتان می افتد و شما به یکباره احساس می کنید موجودی موذی و خطرناک روی دستتان نشسته است. در عرض چند ثانیه ضربان قلب تندتر و استرس مقطعی به شما وارد می شود، اما وقتی با دقت بیشتر نگاه می کنید میبینید
که جسمی بی جان، از یک ارتفاع، به روی دستتان افتاده، نفس راحتی می کشید و به مطالعه ادامه می دهید.
آیا در ثانیه های اول آن جسم خطرناک بود؟
آیا با کمی دقت ماهیت اصلی آن تغییری کرد؟ چه چیزی در این چند ثانیه تغییر کرد؟
آیا این شما نبودید که تغییر کردید؟
در این اتفاق به ظاهر ساده یک درس زندگی نهفته است. همه چیز به نوع نگرش شما بر می گردد یک اتفاق می تواند خیلی ساده به نظر برسد و یا خیلی سخت و غیر قابل تحمل، این شما هستید که می توانید آن را مهم یا غیر مهم تلقی کنید. حال اگر از اول می دانستید آن جسم بی جان است آیا باز هم می ترسیدید؟
بیاییم موضوع را از نظر علمی هم بررسی کنیم. از نظر تجربی با یک جسم بی جان متوجه تاثیر ذهن شدیم اما علم و فیزیک کوانتوم درباره ذهن چه می گوید.
هرگز نمی توان با نگرش فیزیکِ نیوتونی جلو رفت، چرا که فیزیک نیوتون به ذهن اعتقادی ندارد و به نوعی آنرا مستقل از جسم می داند و در مقابل فیزیک کوانتوم میگوید تمام اتفاقاتی که در جهان رخ میدهد بستگی به منو شما دارد. پس نتیجه میگیریم اندیشه و ذهن نقش مهمی را در بازی زندگی ایفا می کند.
دانشمندان فیزیک کوانتوم با قبول تاثیر ذهن بر دنیای پیرامون که شاید بشه گفت اسم آن را “عمل مشاهده” می گذارند می گویند: ما به عنوان ناظر باعث تغییر در اتفاقات می شویم و برخی دانشمندان پا را فراتر گذاشته و می گویند: اگر ناظری نباشد اتمی هم وجود ندارد. کاری با درست یا غلط بودن این فرضیه نداریم اما بیایید پیامدهای این فرضیه را به بحث بگذاریم.
هر آنچه تا به امروز به عنوان واقعیت تصور کردید حاصل فکر و ذهن شماست این یعنی تنها چیزی که واقعیت دارد ذهن است و جهان یعنی ذهن. دکتر مسعود ناصری به خوبی در کتاب کوانتوم، عرفان و درمان این موضوع را با مثال کلاس درس توضیح میدهد: مشاهدات یک معلم وقتی اتفاق می افتند که وی در کلاس باشد و تازه استدلال وی از ساکت بودن کلاس بستگی به طرز فکر و شخصیت همان معلم دارد که آیا شخصی سختگیر و یا ملایم است، چرا که هرچه سختگیرتر باشد بنظرش کلاس ساکتر خواهد آمد. یک معلم نه چندان سختگیر، نظری کاملا متفاوت با معلم سختگیر خواهد داشت. جالب است که آنچه در کلاس بدون معلم اتفاق می افتد هیچ ربطی به مشاهدات معلم نخواهد داشت. جهان برای آن عده که زندگی را سخت میگیرند سخت می گذرد و برای آنها که آسان میگیرند آسان!
گفت آسان گیر بر خود کارها کز روی طبع سخت میگیرد جهان بر مردمان سخت گیر (حافظ)
اما نتیجه:
ما در زندگی بارها و بارها از چیزهایی می ترسیم از آنها فرار می کنیم تا ذهنیت خود را تغییر ندهیم نمی دانیم با تغییر یک نگرش غلط می توانیم خیلی آسوده
به زندگی خود ادامه دهیم. ذهن شما تصویری از دنیای شماست. اگر زشت… اگر زیبا…
مرتضی جوانفرد

در: نشریه مسیر شغل ها
مقالات مرتبط

تنظیم برترین اهداف با دانش

دی ۲۲, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

هرفردی در زندگی خود اهداف متفاوت و زیادی را در ذهن می پروراند. نکته مهم آن است که...

ادامه مطلب ...

چه مشاغلی در صنایع غذایی وجود دارد ؟

دی ۱۸, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

صنایع غذایى به ‏مجموعه ای از واحد های صنعتی مرتبطی اطلاق مى‏شود که در حوزه ارتقاء کیفیت شیمیایى...

ادامه مطلب ...

علوم شناختی و اشتغال

دی ۱۸, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

علوم شناختی (Cognitive  Science ) و علوم اعصاب (Neuroscience) حوزه های جدیدی از دانش هستند که به صورت...

ادامه مطلب ...
jobfair