علوم شناختی و اشتغال

دی ۱۸, ۱۳۹۶
| | |
اشتراک گذاری:

علوم شناختی (Cognitive  Science ) و علوم اعصاب (Neuroscience) حوزه های جدیدی از دانش هستند که به صورت میان رشته ای و از تعامل رشته های مختلفی چون پزشکی ؛ روانشناسی ؛ روانپزشکی ، مهندسی پزشکی ؛ هوش مصنوعی ، فلسفه ؛ تربیت بدنی و …. بوجود آمده و در سالهای اخیر نیز به شدت مورد توجه دانشمندان و حتی عموم مردم در کشورهای مختلف جهان قرار گرفته اند . بررسی مولفه های شناختی در مغز انسان ( از قبیل حافظه ، هوش ؛ توجه ، تمرکز ، زمان عکس العمل و ….. ) ؛ نحوۀ تعامل مغز با ذهن ؛ روان و رفتار در انسان و کشف عملکرد مغز در سطوح مختلف و حین پردازش های شناختی پیچیده ، از جمله رسالت های این علوم نو بنیاد می باشند .

در یک جامعۀ سالم که به دور از انواع ترس ها و هراس ها و اضطراب های مختلف اداره می شود ، مسالۀ ” کار ” و ” اشتغال ” جوانان و شهروندان آن جامعه ؛ نه صرفاً راهی برای کسب پول و درآمد ؛ که علاوه بر آن به بخشی از روند رشد هویتی ؛ شخصیتی و فکری شخص شاغل و همچنین به محفلی برای خدمت صادقانۀ او به جامعه و کشورش  مبدل می شود . این روند به مرور در شخص ایجاد ” ارزشمند ” بودن و ” عزت نفس ” خواهد کرد و از فرد شاغل ، یک شاغلِ سالم و یک انسان توسعه یافته خواهد ساخت . در چنین فضائی ؛ فرد با توجه به علایق و انگیزه ها و شانس ها و موقعیت های متعدد شغلی ای که در جلوی رویش قرار دارد ؛ دست به انتخاب آزادانه و آگاهانۀ شغل می زند و محل کار و شغلی که انتخاب می کند به زودی به خانۀ اول و اولویت نخست زندگی اش مبدل می شود . در چنین فضایی است که خلاقیت و پویایی و رشد و توسعۀ فردی و سازمانی و چنین مفاهیمی یکی پس از دیگری ظاهر می شود و ” توسعه ” و ” کشورهای توسعه یافته ” در بستر چنین فرآیندی است که در نظام جهانی ایجاد شده و می شوند .

اگرچه که برخی مسائل برای یک سری افراد ؛ جوامع و کشورها ؛ مساله ای تفننی و فوق برنامه و در الویت چندم به حساب می آید ، اما بسیار پیش آمده است که همان مساله در برخی کشورها و برای افراد آن جامعه باید به عنوان یک ” ضرورت ” اجتناب ناپذیر به حساب آمده و در صدر برنامه های دولت مردان ، سیاست گذاران و جزو اولویت های اصلی شهروندان آن مملکت قرار بگیرد. امروزه مسالۀ اشتغال و پیدا کردن یک شغل متناسب با تحصیلات و توانمندی های فرد فارغ التحصیل شده از دانشگاههای کشور ؛  یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که باید در صدر اولویت های فردی و جمعی همۀ ما قرار بگیرد . در مورد وضعیت قرمز اشتغال در کشور و بحران بیکاری جوانان و خصوصاً قشر تحصیل کرده ، نیازی به توضیح و قلم فرسائی وجود ندارد . همگی ما از این وضعیت بحرانی اطلاع داریم .

با توجه به توضیحات بالا ؛ صاحب این قلم به عنوان یک فعال ؛ پژوهشگر و کارآفرین دارای سابقۀ ده سالۀ فعالیت علمی و اجرایی در حوزۀ علوم شناختی که به توانمندی های این رشته در حوزۀ ایجاد شغل ؛ کارآفرینی و تولید ثروت کاملاً اشراف دارد ، قویاً اعتقاد دارد که استفاده از دستاوردهای ” علوم اعصاب ” و ” علوم شناختی ” در امر کارآفرینی و اشتغال زائی ؛ نه به عنوان یک کالای لوکس که به عنوان یک درمان فوری و قوی و دائمی برای مشکل اشتغال در کشور می تواند راهگشا باشد . این موضوعی است که در بسیاری از کشورها ؛ به خوبی آزموده و اجرایی شده و دستاوردهای درخشان این کشورها در تولید علم ، ثروت و اشتغال از طریق کاربردی و اجرایی کردن علوم شناختی و علوم اعصاب در حوزه های مختلف ؛ به عنوان آئینۀ عبرت و چراغ راه ما در امر کارآفرینی می تواند راهگشا باشد .

مهندس محمد حسین خاکسار کارآفرین و بنیانگذار مرکز جامع آرن
khaksar@arencenter.ir

 

در: نشریه مسیر شغل ها
مقالات مرتبط

تنظیم برترین اهداف با دانش

دی ۲۲, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

هرفردی در زندگی خود اهداف متفاوت و زیادی را در ذهن می پروراند. نکته مهم آن است که...

ادامه مطلب ...

ذهن ما تصویری از دنیای ما

دی ۲۰, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

امروز به ذهن، نوع نگاه و اندیشه های خود به زندگی بیندیشید. تنها چیزی که به شدت بر...

ادامه مطلب ...

چه مشاغلی در صنایع غذایی وجود دارد ؟

دی ۱۸, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

صنایع غذایى به ‏مجموعه ای از واحد های صنعتی مرتبطی اطلاق مى‏شود که در حوزه ارتقاء کیفیت شیمیایى...

ادامه مطلب ...
jobfair