چگونه بهتر خودمان را بشناسیم ؟

دی ۱۸, ۱۳۹۶
| | |
اشتراک گذاری:

 

سه چیز خیلی سخت است : فولاد، الماس و خود شناسی“. بنجامین فرانکلین

 

بسیاری از افراد معتقدند شغل مناسب شغلی است که حداکثر تامین مالی را برایشان داشته باشد ولی غافل از اینکه این نگرش ساده انگارانه می­تواند بسیار مخرب باشد زیرا ما در هر شغلی که باشیم معمولا باید زمانی بین ۳۰ تا ۵۰ سال را به آن بپردازیم و این موضوع ما را با چالشی دشوار روبرو می­کند، که نگاه سطحی به آن می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای ما بوجود آورد. حال که باید چنین زمان طولانی را در شغلی باشیم این شغل چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

پایدار ترین حالتی که ما را به سمت انجام یک کار سوق می­دهد در هنگامی است که انجام آن برای ما لذت بخش باشد و این لذت حاصل نمی شود مگر از طریق وجود همخوانی بین علائق و روحیات ما با شرایط و الزامات آن کار و بدیهی است که چنانچه این همخوانی وجود نداشته باشد انجام کار چیزی جز خستگی و ناتوانی برایمان به ارمغان نخواهد آورد.

البته به هیچ عنوان نمی توان جذابیت داشتن شغلی با درآمد بالا را منکر شد ولی وجود این جذابیت قطعا به معنی ملاک و معیار قرار دادن آن در انتخاب شغل نمی­باشد. زیرا انتخاب شغل با این معیار نه تنها ما را به هدف درآمد بالا نخواهد رساند بلکه ضمینه ساز از دست دادن آن شغل نیز خواهد شد.

زندگی مردان بزرگ همیشه این را به ما یادآور می‌کند که آنها هیچ وقت در کار خود در وهله اول به دنبال در آوردن پول زیاد نبوده‌اند. بلکه آنها به کار خود با عشق و علاقه وصف ناشدنی پرداخته‌اند و یکی از نتایج این علاقه وافر موجب نتیجه مالی هنگفت برای آنها بوده است.

فکر می‌کنم که تا بدین جا به اهمیت رضایت خاطر شغلی و قرار گرفتن در کاری که از جوهره وجودیتان برخاسته باشد پی برده‌اید.

حال سوال اساسی این است که  چطور می توان با وجود تمام پیچیدگی های ابعاد وجودی انسان، خود را بهتر شناخت و درک صحیحی از روحیات، خلقیات و شخصیت خود داشت و در مرحله دوم هر یک از شغل های موجود در فضای کسب و کار ارضا کننده کدام نیازهای شخصی ما می باشند؟

برای پاسخ به این پرسش ها، روش های متعددی وجود دارد که در برخی موارد کاملا شخصی نیز می باشند، اما با توجه به اهمیت این موضوع روان شناسان راه حل های استانداردی برای پاسخ به این چالش ارئه نموده اند که از جمله آن ها می توان به شناسایی و طبقه بندی ابعاد مختلف شخصیتی افراد از طریق انجام تست های روان شناختی با درجات اعتبار و در حوزه های متفاوت  اشاره نمود. البته با توجه به گستردگی و منحصر به فرد بودن خصیصه های شخصیتی انسان، نمی­توان به صورت کامل و قطعی پاسخ این تست ها را پذیرفت و ملاک عمل قرار داد ولی تردیدی نیست حتی اگر تست های مختلف توانایی شناسایی کامل ابعاد وجودی انسان را نداشته باشد، می­توانند در شناسایی این ابعاد مختلف کمک شایانی به افراد نمایند لذا برای کمک به شناخت هر چه بیشتر افراد در ادامه به معرفی اجمالی برخی از معتبرترین تست های خود شناسی که می­تواند راهنمایی موثر در شناخت شما باشد می­پردازیم و در شماره های بعدی نشریه جابزوی به معرفی تفضیلی و کاربردی هر یک از تست های معرفی شده خواهیم پرداخت .

۱- تست شخصیت شناسی: MBTI[۱]

ابزار شخصیت‌شناسی Myers-Briggs الگوهای رفتاری شما را شناسایی کرده و آنها را به یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی منحصربفرد نسبت می‌دهد. با این کار شما می‌توانید چارچوب جامعی جهت شناخت بهتر خود و دیگران به دست آورده و از تفاوت‌های شخصیتی دیگران استقبال کنید.

کارل یونگ معتقد بود شخصیت افراد بوسیله ترجیحات آنها و راه هایی که برای انجام کارها انتخاب می­کنند، شکل می­گیرد. او معتقد است که ۴ طیف ترجیح شخصیتی وجود دارد که نشان می­دهد افراد چطور:

انرژی می گیرند (درون گرایی در مقابل برون گرایی)

اطلاعات دریافت می کنند (حسی در برابر شمی)

تصمیم می گیرند (فکری در برابر احساسی)

به چه سبکی زندگی می کنند (داوری کننده در برابر ملاحظه کننده)

۲-تست شخصیت شناسی شغلی هالند(Holland Test) : [۲]

جان هالند (۱۹۹۹) روانشناس و نظریه‌پرداز معاصر شغلی و حرفه‌ای در بررسی های پنجاه ساله خود نشان داد که شخصیت فرد می‌تواند نقش مهمی در انتخاب شغل و بطور کلی در زندگی حرفه‌ای او داشته باشد. براساس این نظریه، افراد جامعه را می‌توان از نظر شخصیتی در یکی از شش تیپ واقع گرا، جستجوگر، هنری، اجتماعی، متهور و قراردادی طبقه‌بندی کرد. هر تیپ ویژگیهای خاص خود را دارد و محصول تعامل خاصی بین عوامل ژنتیکی و محیطی است.

بنابر اعتقاد هالند افرادی که خودشناسی بهتری از خود دارند انتخاب های بهتری دارند و بر این اساس نظریه خود را بر دو فرض استوار کرد: انتخاب شغل و حرفه با نوع شخصیت فرد بستگی دارد و انتخاب شغل و حرفه با طرز تلقی و گرایش فرد رابطه مستقیمی دارد. بر این اساس تناسب و سازگاری بین شخص و محیط مطرح می شود، که هرچه این تناسب و سازگاری بیشتر باشد، رضایت شغلی نیز بیشتر می باشد

۳-تست هوش های چند گانه گاردنر(Multiple Intelligences Test) :[۳]

تحقیقات هوارد گاردنر و دیگر دانشمندان در زمینه چارچوب های ذهن و نظریه هوش های چندگانه نشان می دهد، انسان بر خلاف باور سنتی (مثل ژان ژاک روسو) که انسان‌ها را مانند لوح سفیدی فرض می‌کند که هر چیزی را می ‌توان به شیوه‌ای به وی آموزش داد، تاکید می کنند، که برای انسان هوش‌های چندگانه با زمینه ژنتیک و محیطی وجود دارد که کاملا از یکدیگر مستقل هستند. گاردنر در این تئوری ابتدا به ۷ نوع هوش اشاره نمود که در سال های اخیر بر اثر مطالعاتی که انجام داده است دو نوع هوش دیگر هم به آن اضافه نموده است(مدل هشت گانه از همه بیشتر شناخته و مورد مطالعه بوده است که شامل: هوش تصویری-فضایی، هوش کلامی-زبانی، هوش ریاضی-منطقی، هوش اندامی-جنبشی، هوش موسیقیایی، هوش میانفردی، هوش درون فردی، هوش طبیعت گرا).

۴-پروفایل شخصیت DISC :[۴]

تیپ نمای شخصیتی DISC، یکی از قوی ترین ابزارهای سنجش شخصیت است که سالانه بیش از یک میلیون نفر در سطح جهان، از آن بهره می­برند. خروجی این تست شخصیتی چهار ویژگی غالبD,I,S,C)) و پانزده تیپ شخصیتی را مشخص کرده و جنبه های مختلف آن را به صورت کامل تشریح می­کند. DISC و تفاسیر حاصل از آن به شما کمک می­کند در درجه ی اول نسبت به ویژگیهای شخصیتی، اولویتها و انگیزه های خود آگاهی یابید و در مرحله بعد ایجاد درک بهتری از تفاوتهای بین فردی و حل بدون قضاوت تعارض ها را تسهیل می­کند.

 

 

 

[۱] www. iranianpath.com/www.typology.ir

[۲] . (نورانی پور و اکبرزاده عبدالجبار،۱۳۹۰)

[۳] www.iksw.ir

[۴] www. talentyab.com

در: نشریه مسیر شغل ها
مقالات مرتبط

تنظیم برترین اهداف با دانش

دی ۲۲, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

هرفردی در زندگی خود اهداف متفاوت و زیادی را در ذهن می پروراند. نکته مهم آن است که...

ادامه مطلب ...

ذهن ما تصویری از دنیای ما

دی ۲۰, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

امروز به ذهن، نوع نگاه و اندیشه های خود به زندگی بیندیشید. تنها چیزی که به شدت بر...

ادامه مطلب ...

چه مشاغلی در صنایع غذایی وجود دارد ؟

دی ۱۸, ۱۳۹۶ | محسن معتمدی

صنایع غذایى به ‏مجموعه ای از واحد های صنعتی مرتبطی اطلاق مى‏شود که در حوزه ارتقاء کیفیت شیمیایى...

ادامه مطلب ...
jobfair